Novinářem za Sametové revoluce
Dne 7. 11. 2019 jela 9. třída na edukačním programu do Zámku ve Žďáru nad Sázavou. Měli jsme za úkol pozorně poslouchat a poté vytvořit v pěti skupinách články do novin, které se týkaly roku 1989. Naše noviny jsme nazvali „Revoluční noviny“. Dívali jsme se na záznamy z listopadových demonstrací. Naše práce jsou ve škole součástí výstavy v knihovně. Byli jsme rádi, že paní lektorka pochválila naše znalosti, přednáška se nám velice líbila.
Veronika Zlesáková, Michaela Žáková, Emma Břečková, Sára Blažíčková
Samizdatová a exilová literatura
V hodinách českého jazyka jsme s paní učitelkou Mgr. Vavřínkovou začali projekt se jménem samizdatová a exilová literatura. Nejdříve jsme si vylosovali autora a poté jsme na internetu vyhledávali informace. Sepsané informace s obrázky jsme vytiskli a postupně lepili na formát papíru A3, který visí v naší školní knihovně.
Robert Vítek, David Krmášek, Martin Novotný
VĚRNOST VYŘAZENÉMU STROJI
K 30. výročí sametové revoluce jsme se my, devátá a osmá třída, vydaly do Regionálního muzea ve Žďáře nad Sázavou, výstava nesla název VĚRNOST VYŘAZENÉMU STROJI. Zde jsme se dozvěděli, co je to samizdat, jak a kdo ho rozšiřoval. Jak probíhala revoluce u nás ve Žďáře a v okolí, dozvěděli jsme se také něco o kapele, která se jmenuje Atomová Mihule, s které posléze povstala dosud hrající rocková skupina. Nechyběly ani příběhy jejich členů, například Víta Bohumila Homolky, Radovana Neuwirtha a Vladimíra Trojánka. Co je CHARTA 77 a kdo ji založil a ještě jsme se dozvěděli o dění v roce 1989, o založení Kruhu nezávislé kultury ve Žďáře nad Sázavou. Mohli jsme si také vzít knížku, která obsahuje básně tehdejších básníků a spisovatelů. Výstava se nám, deváté třídě a určitě i osmé třídě moc líbila a hlavně jsme se přiučily, víme, že máme být vděční za tuto dobu a nestěžovat si, že nemám mobil iPhone11.
sepsala Anna Krejčí
Věrnost vyřazenému stroji
Dne 23. a 24. 10. jsme se my žáci 8. a 9. třídy zúčastnily výstavy na tvrzi ve Žďáře nad Sázavou, kde jsme se dozvěděli, jak se samizdatová díla psala, jak se vydávala, ale objevila se zde také jména samizdatových a exilových autorů. Bylo zde i mnoho dobových originálních materiálů.
Tato výstava nás poučila, jaký život byl před revolucí, za revoluce a po revoluci. Bylo nám i vysvětleno, čeho bylo za revoluce nedostatek a na co se čekaly dlouhé fronty (např.: banány nebo toaletní papír)
Ondřej Veselý