8. března jsme navštívili výstavu Titanic v Praze, která v historických souvislostech zachycuje společenskou, kulturní a politickou situaci na počátku 20. století, přibližuje velkou migrační vlnu, kdy lidé ve velkém počtu odjížděli z Evropy do USA za lepším životem a vysněným bohatstvím.
Luxusní parník Titanic vyrazil na svou první zaoceánskou plavbu ze Southamptonu do New Yorku 10. dubna 1912. Téměř 270 metrů dlouhá a přes 28 metrů široká loď byla tehdy považována za nepotopitelnou. Tomu odpovídal i počet záchranných člunů na palubě. Titanic narazil do ledovce 14. dubna ve 23 hodin. Na palubě bylo 2228 cestujících, katastrofa si vyžádala 1523 obětí.
Na počátku výstavy jsme obdrželi repliku palubní vstupenky s konkrétním jménem a osudem reálného člověka, který na Titanicu cestoval. A potom jsme již procházeli kajutami, strojovnou, jídelnou, mohli jsme vnímat atmosféru přepychu a technického pokroku, dotknout se osudného ledovce.
Mnozí se dozvěděli spoustu nových informací z výstavních panelů plných příběhů, fotografií a dokumentů, údajů o stavbě lodi i o její katastrofě, jiní si prohlédli alespoň exponáty vyproštěné ze slavného vraku na dně oceánu a zhlédli film.