Týden ke Dni Země

V týdnu od 19. do 22. dubna proběhly v naší škole a ve školce akce ke Dni Země. Žáci se zúčastnili tematických dílniček, navštívili čistírnu odpadních vod nebo pátrali v jarní přírodě.

V týdnu od 19. do 22. dubna proběhly v naší škole a ve školce akce ke Dni Země.

Ve středu se žáci 2. stupně rozdělili do dílen k jednotlivým vyučujícím, kteří si pro ně připravili zajímavé aktivity na téma voda. Žáci zjišťovali spotřebu vody, vodné a stočné ve městech ČR a jak šetřit vodu, dozvěděli se, kam zmizela voda a důvody sucha u nás i ve světě. Také se zabývali rybami a důvody, proč jich je někde málo a někde moc. Vyzkoušeli si nejrůznější pokusy a zjistili, že i plyn je tekutina. Také se vypravili měřit kvalitu a vlastnosti vody v řece Sázavě, která protéká obcí Polnička. Na závěr vytvořili informační plakáty a o své práci mluvili na minikonferenci v podkroví školy. Žáci sedmé třídy ještě pokračovali v odpolední výuce. Hledali podstatná, přídavná jména a sloves na téma voda a pracovali s textem básně Modlitba za vodu J. Skácela.

Ve čtvrtek se žáci 7. – 9. třídy vypravili na exkurzi do čistírny odpadních vod Žďár nad Sázavou a zpátky se vraceli pěšky jarní přírodou do školy.

V pátek se žáci 6. třídy zúčastnili akce Čistá Vysočina, kterou organizuje kraj Vysočina a do které jsme dlouhodobě zapojeni. Šesťáci vysbírali odpadky podél silnice od obchodu v Polničce až k zastávce Pilská nádrž ve Žďáře nad Sázavou. Odpady v obci sbírali také žáci 2. třídy a z MŠ. Všem patří velké díky za jejich pomoc.

Během týdne i v dalších předmětech proběhla připomínka Dne Země. V pátek měli celodenní aktivity žáci 2. třídy. Dozvěděli se důležité informace z oblasti péče o naši planetu, učili se třídit odpad, poznávat jarní květiny a vyčistili kousek přírody v naší obci. Den Země si připomněli také žáci MŠ.

V pátek prvňáčci spolu s kamarády z deváté třídy byli detektivy v jarní přírodě a hledali první známky jara. Také luštili tajenku, kterou zakódovali kluci z šesté třídy pomocí QR kódů. Jaro našli, tajenku vyluštili a získali zaslouženou odměnu.

zveřejněno: 26.04.2022